Tupavaellus: Kebnekaise – Tres Bastus, Ruotsi 9.-13.3.2026
Ajankohta 09.03.2026 - 13.02.2026
Miten olisi vähän leppoisampi hiihtovaellus Ruotsin Lapin upeissa vuoristomaisemissa, mutta vähän kevyemmällä ahkiolla ja lämpimillä tupaöillä? Bonuksena vielä kolme saunaa suurtuntureiden juurella! Tällä vaelluksella kuljetaan klassinen Kebnekaisen kierros -reitti, mutta mukavasti tupamajoituksella ja pienellä oikaisulla alkumatkasta.
Tupamajoituksesta huolimatta olosuhteet voivat olla tuntureilla erittäin haastavia vaihdellen lumimyrskyistä paukkupakkasiin. Toisaalta aurinko voi paistaa siniseltä taivaalta ja hanki hohtaa kirkkaana, mahdollistaen jylhistä maisemista nauttimisen täysin siemauksin.
Vaadittu aiempi kokemus Ei vaadi aiempaa kokemusta
Fyysinen haastavuus 2/5: Kevyempi
Tekninen haastavuus 1/5: Kevyt
Varaushinta alkaen 100 €
Kokonaishinta 699 €
Varaustilanne Ilmoittautumiset täynnä
Tämä tupavaellus EI edellytä Johdatus arktiseen hiihtovaeltamiseen -kurssin suorittamista, vaan seikkailumieli ja kohtalainen fyysinen kunto riittää! Tarvitset myös talvioloihin sopivan vaatetuksen ja hiihtovälineet sekä tupayöpymiseen sopivan lämpimän makuupussin ja makuualustan. Ja tietysti saunomisvälineet! Tarvittavia varusteita on myös mahdollista vuokrata. Alle 18-vuotiaat ovat tervetulleita täysi-ikäisen holhoojan seurassa.
Hinta sisältää:
– pääsyn vaelluksen Whatsapp-ryhmään
– vaellusten yhteisen etäinfotilaisuuden 22.1.2026 (vapaaehtoinen)
– opastuksen
– yöpymisen ja saunat vuokratuvissa
– vaelluksella tarvittavan ahkion
– retkikunnan yhteisen turvallisuus- ja erikoisvarustuksen
Ohjelma
Vaellus alkaa Nikkaluoktasta klo 10:00. Pakkaamme ahkiot parkkipaikalla, kertaamme reittisuunnitelman ja otamme alkuun noin 15 kilometrin moottorikelkkakuljetuksen Vistassvaggin laaksoon legendaariselle Lisa’s stugalle. Loppupäivän hiihdämme laakson metsissä Visstastugalle saunomaan ja lepäämään.
Toisena päivänä nousemme avotunturiin upeaan Nallon laaksoon ja sään suosiessa pääsemme ihastelemaan Nallo-tunturin neulamaista huippua. Matka jatkuu laakson läpi Sälkastugan tuville, jossa vaelluksen raskaimman päivän palkintona odottaa sauna! Kolmas päivä on kevyempi: hiihdämme Tjäktjavaggen valtavassa laaksossa kuuluisaa Kungsleden-reittiä seuraillen Kebnekaisen huippujen eteläpuolelle Signistugalle. Myös vaelluksen toiseksi viimeinen päivä on hieman lyhyempi kun hiihdämme yöksi Kebnekaisen tunturiasemalle. Asemalla on mahdollisuus saunoa ja hemmotella itseään ravintolapäivällisellä ja aamiaisella. Viidentänä päivänä hiihdämme vielä jokseenkin täyden päivän takaisin Nikkaluoktaan. Hiihdämme päivittäin 5-8 tuntia ja yöpyminen tapahtuu mukavasti varaustuvilla. Hiihtomatkaa kertyy yhteensä n. 80 kilometriä.
Vaelluksen jälkeen pakkaamme varusteet ja nautimme päätösaterian Nikkaluoktassa ennen kotimatkaa.
* Matka kotoa Nikkaluoktaan ja takaisin ei sisälly hintaan. Kannustamme kimppakyyteihin ja autamme niiden järjestelyissä. Jos sinulla ripaus seikkailumieltä, Nikkaluoktaan pääsee myös julkisilla. Kiirunaan pääsee esim. junalla ja Kiirunasta on bussiyhteydet Nikkaluoktaan.
järjestelyssä.
Lisätiedot
Vaelluksen minimiryhmäkoko on 6 henkilöä, maksimi 12 henkilöä.
Vaelluksilla noudatetaan Ankarat avotunturit matkaehtoja.
Muut tulevat kurssit